
Ciężko w to uwierzyć, lecz kody QR (z ang. Quick Response, czyli szybka odpowiedź), już dawno osiągnęły pełnoletność. Wynalezione przez japońską firmę Denso-Wave w 1994 roku przechowują duże ilości informacji, które dzięki specjalnym czytnikom mogą zostać błyskawicznie odszyfrowane.
Zastosowanie kodów QR
System rejestracji CONREGO nie pozostał na tę technologię obojętny. W 2013 roku wykorzystaliśmy QR kody podczas Forum Wyzwania IT dla Hewlett-Packard Polska. Kody osadziliśmy na identyfikatorach. Następnie były one skanowane przy wejściach na sale konferencyjne i przy stoiskach wystawców podczas recepcji uczestników. Pozwoliło to na błyskawiczną identyfikację uczestników oraz ich praw dostępu do różnych stref.
Mocne strony technologii
W kodzie QR zapisać można cyfry, litery i znaki specjalne. W przeciwieństwie do kodu kreskowego, jest on dwuwymiarowy, a nośnikiem danych są nie kreski, ale kwadratowe ciemne i jasne moduły. Dwuwymiarowy format kodu QR sprawia, że odczyt może być realizowany pod niemal dowolnym kątem. Korzystając z tej technologii minimalizujemy ryzyko odbicia promienia czytnika od szklanej powierzchni. Dodatkowo – w przeciwieństwie do zwykłych kodów – QR z łatwością odczytamy zarówno z ekranu smartfona, jak i w otoczeniu pełnym naturalnego światła.
Jeszcze więcej funkcji
W 2016 roku do systemu rejestracji uczestników CONREGO wprowadziliśmy dla kodów QR dodatkowe zastosowania. To był przełom, który dla organizatorów eventów mógł oznaczać tylko jedno - nieograniczone możliwości. Od tego momentu kod QR może zostać wygenerowany z systemu na wejściówkach, identyfikatorach lub w mailach z potwierdzeniem rejestracji i zawierać:
✔ dane uczestnika, które podał w trakcie rejestracji,
✔ link do responsywnej strony wydarzenia, na której uczestnik znajdzie agendę oraz inne istotne informacje na temat prelegentów, logistyki, specjalnych wydarzeń towarzyszących,
✔ plik, np. ankietę konkursową,
✔ adres aplikacji mobilnej takiej jak np. MeetingApplication.com.
Błyskawiczny networking
Co więcej, CONREGO usprawniło wymianę kontaktów do maksimum. Co to oznacza? Jeśli w regulaminie dla uczestników wydarzenia dodasz odpowiedni zapis i na etapie procesu rejestracji wyrażą oni zgodę na udostępnianie swoich danych innym uczestnikom, z łatwością sprawisz, że każdy kod QR będzie odnosił do błyskawicznie generowanego pliku VCF. Efekt jest natychmiastowy – uczestnicy, skanując kody QR swoich rozmówców, będą mogli zapisać w smartfonach ich dane (imię, nazwisko, nazwę firmy, adres e-mail i numer telefonu). To szybki i wygodny sposób na wymianę kontaktów, który cenią sobie uczestnicy oraz event managerowie.
Jak widzisz kody QR to sprytny i ekspresowy sposób na przekazanie uczestnikowi wydarzenia nawet najbardziej rozbudowanych i niezbędnych informacji. To również narzędzie upraszczające i usprawniające pracę event managera. Korzystasz już z takiego rozwiązania?