Zadbaj o to, by przy projektowaniu i budowie strony internetowej wydarzenia nie popełnić błędów, a zobaczysz, że okaże się doskonałym narzędziem promocyjnym.
Estetyka i czytelność
Względy estetyczne mają nieocenione znaczenie przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, wygląd strony świadczy o tym, czy organizator jest profesjonalistą. Przestarzały lub nieczytelny szablon błyskawicznie przywołuje skojarzenia z niefachowym albo budżetowym podejściem do sprawy. Pamiętaj przy tym jednak, że estetyka oznacza również spójność z systemem identyfikacji organizatora lub konferencji.
Po drugie, wygląd strony to także jej funkcjonalność. Nie każ swoim czytelnikom męczyć oczu podczas wyszukiwania informacji. Koniecznie zadbaj o to, by kolor tekstu odróżniał się od tła (na ciemnym tle jasny tekst i vice versa) i by czcionka była czytelna (podczas jej wyboru warto postawić na minimalizm).
Obrazy, słowa
Internet to medium, w którym lepszą pozycję od tekstu zajmuje obraz. Jeżeli chcesz zbudować stronę, która przyciąga uwagę, absorbuje i nie nudzi, powinieneś nie tylko postawić na wygląd szablonu, ale także wprzęgnąć do działania treści wideo. Dominacja obrazu nie oznacza jednak, że treść została pozbawiona znaczenia. Przeciwnie – jest ona niebagatelnie ważna, chociażby z tego prostego powodu, że pozwala na optymalizację dla wyszukiwarek. Słowa-klucze do pozycjonowania powinny znajdować się w treściach publikowanych na stronie oraz w linkach wewnątrz strony. W ten sposób zapewnisz sobie lepszą widoczność w internecie, a co za tym idzie – więcej odwiedzin. Skoro już o linkach mowa, pamiętaj również o tym, że Twoja strona powinna mieć możliwie jak najprostszy adres. Dzięki temu uczestnicy łatwiej ją zapamiętają i nie będą mieli problemu z jej odszukaniem.
Semantyka informacji
W internecie liczy się szybkość i konkret. Nie przesadzaj więc z nadmiarem informacji i jednocześnie zadbaj o to, by te najważniejsze były dobrze widoczne. Po wejściu na stronę od razu powinieneś móc znaleźć wyselekcjonowane dane o konferencji: nazwę, datę oraz miejsce, w którym się odbywa.
Prawdopodobnie będziesz także potrzebować podstron. Menu z linkami do nich koniecznie osadź w widocznym miejscu. Pamiętaj także o tym, aby dobrze zaplanować rozłożenie informacji (podział tematyczny i funkcjonalny) w celu uniknięcia zbyt wielu podstron z małą ilością treści.
Zwróć uwagę, że na stronie nie może zabraknąć informacji takich jak:
- odnośnik do formularza rejestracji na konferencję,
- warunki uczestnictwa (do których może być podlinkowany regulamin),
- program konferencji,
- informacja o organizatorze wraz z danymi kontaktowymi.
Opcjonalnie na swojej stronie możesz zamieścić także:
- informacje o prelegentach,
- mapę z lokalizacją konferencji i wydarzeń towarzyszących,
- licznik pokazujący czas pozostały do rozpoczęcia konferencji i/lub zamknięcia rejestracji, podstronę, na której po zakończeniu konferencji będzie można opublikować galerię oraz ewentualne materiały do pobrania.
Prawidłowe wyświetlanie
Idealna strona to taka, która wyświetla się prawidłowo niezależnie od tego, czego używasz do jej przeglądania. Chodzi więc zarówno o to, aby dostosować ją pod różne przeglądarki internetowe (Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge etc.), jak i pod różne urządzenia (komputer, tablet, telefon komórkowy). Strona internetowa promująca event powinna być responsywna. W dzisiejszych czasach to niezbędne, ponieważ stale rośnie liczba odbiorców korzystających z urządzeń mobilnych.
Tomasz Chrościechowski