Jak przygotować idealną stronę internetową wydarzenia?

Strona internetowa to wizytówka. To właśnie ona może zainteresować lub zniechęcić potencjalnych uczestników wydarzenia.

Jak przygotować idealną stronę internetową wydarzenia?

Zadbaj o to, by przy projektowaniu i budowie strony internetowej wydarzenia nie popełnić błędów, a zobaczysz, że okaże się doskonałym narzędziem promocyjnym.

Estetyka i czytelność

Względy estetyczne mają nieocenione znaczenie przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, wygląd strony świadczy o tym, czy organizator jest profesjonalistą. Przestarzały lub nieczytelny szablon błyskawicznie przywołuje skojarzenia z niefachowym albo budżetowym podejściem do sprawy. Pamiętaj przy tym jednak, że estetyka oznacza również spójność z systemem identyfikacji organizatora lub konferencji.

Po drugie, wygląd strony to także jej funkcjonalność. Nie każ swoim czytelnikom męczyć oczu podczas wyszukiwania informacji. Koniecznie zadbaj o to, by kolor tekstu odróżniał się od tła (na ciemnym tle jasny tekst i vice versa) i by czcionka była czytelna (podczas jej wyboru warto postawić na minimalizm).

Obrazy, słowa

Internet to medium, w którym lepszą pozycję od tekstu zajmuje obraz. Jeżeli chcesz zbudować stronę, która przyciąga uwagę, absorbuje i nie nudzi, powinieneś nie tylko postawić na wygląd szablonu, ale także wprzęgnąć do działania treści wideo. Dominacja obrazu nie oznacza jednak, że treść została pozbawiona znaczenia. Przeciwnie – jest ona niebagatelnie ważna, chociażby z tego prostego powodu, że pozwala na optymalizację dla wyszukiwarek. Słowa-klucze do pozycjonowania powinny znajdować się w treściach publikowanych na stronie oraz w linkach wewnątrz strony. W ten sposób zapewnisz sobie lepszą widoczność w internecie, a co za tym idzie – więcej odwiedzin. Skoro już o linkach mowa, pamiętaj również o tym, że Twoja strona powinna mieć możliwie jak najprostszy adres. Dzięki temu uczestnicy łatwiej ją zapamiętają i nie będą mieli problemu z jej odszukaniem.

Semantyka informacji

W internecie liczy się szybkość i konkret. Nie przesadzaj więc z nadmiarem informacji i jednocześnie zadbaj o to, by te najważniejsze były dobrze widoczne. Po wejściu na stronę od razu powinieneś móc znaleźć wyselekcjonowane dane o konferencji: nazwę, datę oraz miejsce, w którym się odbywa.

Prawdopodobnie będziesz także potrzebować podstron. Menu z linkami do nich koniecznie osadź w widocznym miejscu. Pamiętaj także o tym, aby dobrze zaplanować rozłożenie informacji (podział tematyczny i funkcjonalny) w celu uniknięcia zbyt wielu podstron z małą ilością treści.

Zwróć uwagę, że na stronie nie może zabraknąć informacji takich jak:


Opcjonalnie na swojej stronie możesz zamieścić także:

Prawidłowe wyświetlanie

Idealna strona to taka, która wyświetla się prawidłowo niezależnie od tego, czego używasz do jej przeglądania. Chodzi więc zarówno o to, aby dostosować ją pod różne przeglądarki internetowe (Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge etc.), jak i pod różne urządzenia (komputer, tablet, telefon komórkowy). Strona internetowa promująca event powinna być responsywna. W dzisiejszych czasach to niezbędne, ponieważ stale rośnie liczba odbiorców korzystających z urządzeń mobilnych.

Tomasz Chrościechowski