Work-life balance, czyli jak być event managerem i nie zwariować?

Praca event managera to praca trudna. Setki deadline’ów, tysiące telefonów do wykonania i jeszcze więcej nadgodzin. Brzmi znajomo? To właśnie dlatego warto, byś poznał termin work-life balance..

Work-life balance, czyli jak być event managerem i nie zwariować?

Idea przewodnia

Koncepcja work-life balance narodziła się na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku w Wielkiej Brytanii. Przemęczeni pracownicy korporacji postulowali wówczas wyznaczenie granicy między życiem prywatnym a zawodowym. Od tamtych czasów zmieniło się całkiem sporo. Teraz pracujemy na laptopach i smartfonach, korzystając z chmury, przebywając w dowolnym miejscu – w biurze, domu, na evencie albo Karaibach. Wyznaczanie granic nie jest już takie łatwe. Ale też niekoniecznie chodzi o to, by je wyznaczać.

Współczesna idea zakłada nie tyle rozdzielenie życia na sferę prywatną i zawodową, co dążenie do równowagi pomiędzy wszystkimi sferami funkcjonowania: pracą, rodziną, zdrowiem, pasjami, relaksem. Ma być to droga do samorealizacji i zwiększenia satysfakcji z życia.

Work-life balance w praktyce

Współczesna koncepcja work-life balance kładzie nacisk na postawę holistyczną. Pomyśl o tym w sposób całościowy: każdy aspekt Twojego życia stanowi jego integralną część, każdy jest ważny i każdemu należy poświęcić należytą uwagę.

Kluczowe jest tutaj jedno słowo: harmonia. Jeśli panuje akurat gorący okres i musisz poświęcić pracy więcej uwagi, niż tego chcesz, później więcej uwagi poświęć innym sferom, na przykład relaksowi. Zawsze pamiętaj o rozsądku. To, że odpisujesz na maila po godzinach jeszcze nie znaczy, że jesteś pracoholikiem. Ale zastanów się wówczas, czy musisz na niego odpisać. Może mógłbyś odłożyć to na następny dzień?

W pracy staraj się delegować zadania – nie musisz wszystkiego wykonywać samodzielnie. Miej także świadomość, że odpoczynek nie jest czymś gorszym od pracy. Jest tak samo ważny jak ona. Zresztą wypoczęty i szczęśliwy będziesz dużo bardziej efektywny. Tak samo nie są od pracy gorsze Twoje pasje, rodzina i zdrowie.

Naukowcy dowodzą, że stres, przemęczenie i niezadowolenie z pracy mogą odczuwać osoby, które utraciły kontrolę. Nie popełniaj tego błędu. Przeanalizuj swoje dotychczasowe wybory, motywacje i preferencje. Przemyśl, jaki model najbardziej Ci odpowiada, i staraj się postępować tak, by go wypełniać, zachowując jednocześnie zdrowy umiar. Jeśli masz problem z odłożeniem pracy na bok i Cię to unieszczęśliwia, zastosuj kilka prostych taktyk:

Wydziel momenty, które poświęcisz na inne sfery życia. Jeśli zaś dodatkowy czas spędzony przy projekcie sprawia Ci satysfakcję, nie myśl o tym w negatywnych kategoriach. To świetnie, że daje Ci to radość!

Nie zawsze będziesz w stanie postępować idealnie tak, jak było to zaplanowane. Ale pamiętaj o jednym – work-life balance polega na stałym poszukiwaniu równowagi. Trzymamy kciuki, by udało Ci się ją odnajdywać!


Tomasz Chrościechowski