10 wskazówek dla prelegentów występujących online

W roku 2020 zaobserwowaliśmy duży wzrost popularności eventów online. Biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną, opcje prowadzenia wykładów w dotychczasowej formie są bardzo ograniczone i w dużej mierze pozostają nam tylko konferencje online.

10 wskazówek dla prelegentów występujących online

Nieco z przymusu, organizatorzy poznali korzyści płynące z wydarzenia wirtualnego. W efekcie pojawiło się spore zapotrzebowanie na prezenterów online i wielu ekspertom przyjdzie po raz pierwszy występować przed laptopem. Jeśli chcesz dalej uczestniczyć w konferencjach jako prelegent, nie ma rady - musisz nauczyć się działać w nowym medium. Taki rodzaj prezentacji znacznie różni się od zwykłego wykładu na konferencji i bardzo łatwo popełnić błędy, które będą rzutowały na odbiór wystąpienia. Jak ich uniknąć?1. Odpowiedni kadr

Zacznijmy od podstaw. Kamera powinna znajdować się na wysokości oczu - wtedy twarz wygląda najbardziej naturalnie.

Po drugie, zadbaj o kompozycję kadru. Oczy, zgodnie z regułą trójpodziału, powinny znajdować się na linii oddzielającej górną i środkową część kadru.

Prawidłowy kadr kamery podczas wystąpienia prelegenta na evencie online

2. Neutralne tło

Tło powinno być możliwie jednolite i jasne, najlepiej białe. Dlaczego? Bo nie będzie zwracało uwagi widzów, którzy przecież powinni być skupieni na Tobie. Są jednak od tej reguły wyjątki. Widzieliśmy już kreatywne zastosowanie tła, które bardzo dobrze grało z tematem konferencji, mimo że odciągało uwagę od prowadzącego. Pamiętaj jednak, że są to wyjątki i najbezpieczniej trzymać się zasady “im mniej, tym lepiej”.

3. Światło

Miejsce, w którym będziesz prowadzić prezentację, musi być dobrze oświetlone, najlepiej światłem naturalnym. Tylko profesjonalne sztuczne oświetlenie zapewni taką ilość światła, co słońce. A słońce jest za darmo. Zwróć też uwagę na to, żeby światło padało na Ciebie od przodu, równomiernie oświetlając twarz.

4. Słuchawki

Zakładać czy nie? Tutaj niestety nie mogę podać jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony na pewno lepiej będziesz się prezentować bez słuchawek, które zresztą stanowią kolejny odwracacz uwagi uczestników. Z drugiej strony zbyt wiele razy spotkaliśmy się z sytuacją, kiedy laptop prelegenta nie radzi sobie z przetwarzaniem dźwięku płynącego z głośników i pojawia się bardzo nieprzyjemne i nieprofesjonalne echo. Jeśli nie chcesz używać słuchawek, musisz bezwzględnie uczestniczyć w próbie konferencji. Jeśli nie masz takiej możliwości, musisz mieć słuchawki.

5. Zapewnij sobie spokój

Wycisz telefon, poinformuj domowników i współpracowników, że potrzebujesz ciszy, zamknij okno. Chcesz, żeby cała uwaga uczestników (o którą trzeba walczyć) była skupiona na Tobie, a nie na dźwiękach kosiarki czy powiadomieniach. Jeśli podczas mówienia potrzebujesz zwilżać gardło, zapewnij sobie dostęp do napojów jeszcze przed wejściem na wizję.

6. Przygotuj otoczenie

Biorąc pod uwagę wcześniejsze porady, przygotuj stanowisko. Jeśli laptop jest zbyt nisko i kamera nie znajduje się na wysokości oczu, podłóż pod niego kilka książek. Dodatkowo powinien on stać równo ze ścianą, dzięki czemu tło będzie proste. Po prawidłowym ustawieniu laptopa włącz kamerę i sprawdź, jak możesz się przemieszczać, aby nadal pozostać w kadrze. Unikniesz mało profesjonalnych sytuacji, gdy widać na przykład tylko pół głowy prelegenta.

Przykładowe stanowisko prelegenta podczas wystąpienia na konferencji online

7. Przygotuj prezentację

Konferencje online znacznie różnią się od wykładu na sali. Przede wszystkim zazwyczaj masz mniej czasu: od 20 do 40 minut. Im dłuższa prezentacja, tym bardziej musisz zadbać o zaangażowanie uczestników, stosując różne formy przedstawienia treści.

8. Przed konferencją

Rekomendujemy zawsze przeprowadzić próbę przed faktycznym wydarzeniem. Wszyscy zabierający głos powinni być na takiej próbie obecni. Pozwala nam to wyeliminować problemy w bezpiecznym środowisku, gdy mamy jeszcze czas na reakcję. Prosimy - bądź na próbie. Po udanej próbie nie zmieniaj komputera ani miejsca, z którego przeprowadzisz prezentację. Zbyt często spotkaliśmy się z problemami wynikającymi ze sprzętu, który nie chce współpracować. Były one konsekwencją właśnie tego, że prelegent nie dopilnował tego punktu. Powinno Ci zależeć na dobrym odbiorze, bo reprezentujesz nie tylko markę organizatora, ale również swoją.

9. Patrz na kamerę

Tak, dziwnie jest mówić do kamery, ale tylko wtedy będziesz wyglądać naturalnie, a uczestnicy poczują, że mają z Tobą kontakt, że mówisz bezpośrednio do nich. Jeśli w studiu rozmawia więcej osób, wtedy oczywiście należy patrzeć na rozmówców.

10. Dyscyplina podczas panelu

Podczas paneli dyskusyjnych niezwykle ważne jest zachowanie porządku. Podobnie jak w panelach na żywo, zazwyczaj pilnuje tego moderator. Natomiast w przypadku wydarzeń online dyscyplina jest o tyle ważna, że dwie osoby mówiące jednocześnie wprowadzają zamęt i mogą nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Zawsze należy czekać, aż moderator udzieli nam głosu i po skończonej wypowiedzi dać moderatorowi czas na przejęcie inicjatywy. Podczas wypowiedzi innych panelistów dobrze jest reagować na wypowiedź - pokiwać lub pokręcić głową. Po pierwsze dajesz znać o swoim zaangażowaniu w rozmowę, a po drugie zapewniasz ekipę techniczną, że transmisja ciągle działa.

Dwa słowa na koniec

Event online to forma, która zostanie z nami na dłużej. Jeśli nie chcesz zostać w tyle, musisz nauczyć się działać w tej nowej formie. My mamy to już za sobą i dzielimy się doświadczeniem, które udało nam się zdobyć. Mam nadzieję, że po lekturze tekstu czujesz się pewniej i Twoje następne wystąpienie online będzie udane.

Tomasz Chrościechowski