Jak przygotować ankietę badawczą?

Ankieta ewaluacyjna to potężne narzędzie – zapewne wie o tym każdy, komu zdarzyło się przeprowadzać tego typu badania.

Jak przygotować ankietę badawczą?

Dzięki niej jesteśmy w stanie w rzetelny sposób zmierzyć zadowolenie uczestników wydarzenia, a w efekcie – dostarczyć dowodów na jego skuteczność.

Innymi słowy, ankietą ewaluacyjną nie powinni interesować się wyłącznie klienci, lecz przede wszystkim organizator. To on chce wszakże w wiarygodny i klarowny sposób udowodnić efektywność swoich wydarzeń.


Co mierzymy?

Aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki, należy poprawnie przygotować zawartość ankiety. Co to oznacza? Po pierwsze, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co mierzymy. Opinię, postawę czy wiedzę? Pełna świadomość tego, co chcemy zmierzyć, pozwala na odpowiednie formułowanie pytań oraz optymalne dobieranie skali, na której pytania te będą oceniane.

Tworzenie ankiety

Gdy tylko będziemy znać odpowiedź na powyższe pytania, możemy przystąpić do działania. Na szczęście stworzenie ankiety w CONREGO jest niezwykle intuicyjne i szybkie, i nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności. De facto przygotowanie ankiety w CONREGO jest tak proste jak przygotowanie pól formularza rejestracyjnego.

Opcje dodatkowe

Samo badanie to jednak nie wszystko. Warto przygotować również treść strony, na której podziękujemy za uzupełnienie ankiety – to niewielki, ale jakże istotny dodatek. W podobnie łatwy sposób możemy przygotować treść maila z potwierdzeniem wysyłki ankiety.

System CONREGO umożliwia eksport wyników ankiety do pliku MS Excel (XLS) lub MS Word (DOC) w zależności od tego, jak planujemy procesować zebrane dane.

Skoro posiadłeś już tę wiedzę, nie pozostaje Ci już nic innego, jak tylko zdobyć dowody rzeczowe na zadowolenie Twoich klientów. Powodzenia!

Tomasz Chrościechowski